Бестселърите за 2020 година на български език
Представените книги са безспорни бестселъри за 2020, а част от тях са издадени и в предишни години. Сред тях са български и световни романи, исторически и автобиографични книги, научни открития, както и мотивиращи разкази за развитие и себепознанието на личността.
„Живот в скалите“ – Мария Лалева
Романът разказва за живота на „най-щастливия сирак“, отгледан от Михаил, Демир, Луиза, баба Настасия и гадателка. В отделните глави, носещи имената на героите, се разказва за преплитащите се съдби, за любовта и раздялата, за ангелите и демоните в човека.
За невъзможната любов, която като всеки ангел пази хората от тях самите, но е достатъчно близо, за да ги спаси, ако се наложи. ‘’На едни скали разстояние…“. Романът е сред безспорните бестселъри за 2020 година.
През есента на 2021 г. очаквайте в книжарниците новия роман на Мария Лалева – „Пасиансът на архангелите“.
„Георги Парцалев. Хамлет от град Левски“ – Георги Тошев
Книгата разказва за неповторимия комик, Георги Парцалев, чийто живот остава скрит зад блясъка на чаровната му усмивка. Историята му ни потапя в неговия мечтан свят и нелицеприятния сблъсък с реалността.
В нея авторът търси отговор на екзистенциалния въпрос, зададен от самия Парцалев: „Да бъда или да не бъда в театъра? Това е въпросът, който ме измъчва през последните 6 сезона в Сатирата…“.
Книгата споделя безпристрастно и други любопитни факти от живота на „Хамлет от град Левски“ – за доста обсъжданата хомосексуалност, преследването от властта, потискането, невероятното му чувство за хумор. Близък от екрана, но непознат в личния си живот остава Парцалев за съвременниците си.
„Столетниците – благословия или орисия“ – Мира Добрева
Едно откровение за човешката съдба, опита, смирението, светлината на живота през очите на Друговремците – хора, преживели толкова много, че могат да раздават с шепи мъдростта си. „Благословия или орисия“ – да живееш до сто години е скритият въпрос, който книгата задава на читателите, а отговорът всеки открива за себе си.
От различните пъстри истории за живота на „Столетниците“ разбираме :
- какво обичат да правят
- пият ли алкохол
- как се забавляват
- какво никога не забравят
- какво не могат да запомнят
Всяка една страница е пропита едновременно с мъдри и непринудени фрази от живота на столетниците. Например дядо Беро, който се ядосва, че старостта му отнема паметта и си търси кърпичката. На съвета да не се притеснява за нея той отвръща: „Ако ще да е на 100 години, важно е акълът да си му седи!“.
„Книга за песните“ – Стефан Вълдобрев
Стефан Вълдобрев е един от най-известните поп и рок изпълнители, автор на театрална музика, актьор и много харизматична личност. Начинът му на общуване с публиката е красив, непринуден, запомнящ се, завладяващ.
В „Книга за песните“ той споделя щастието от творенето, „защото щастието е състояние, за което се бориш ежедневно и е хубаво да не го правиш сам“.
Стефан разказва още и как се ражда песента, описва началото като медиативно състояние, което преминава през денонощно търсене, надграждане, опитване, докато се появи прозрението – интересна дума, рима, фраза, оригинален музикален мотив или силна метафора.
„Забранената книга за фокуси“ – Ненчо Илчев
„Актьорът, който носи сърце на фокусник“, Ненчо Илиев, разказва за първите си срещи с Илюзията в ранна детска възраст, за развитието на артистичния му талант в класа на Стефан Данаилов, за подкрепата на много важни хора в неговия живот и за съдбовните срещи с майстори-илюзионисти – Орфи, Дейвид Копърфийлд, Мистер Сенко и Лепас.
В автобиографичната си книга Ненчо отгръща завесата на един нов вълшебен свят, от който ще си тръгнете омагьосани и обогатени с нови идеи за забавления вкъщи, с приятели и даже пред публика.
Така той открива тайнството на фокуси, като:
- „Невидимата монета“
- „Изчезващата кърпичка“
- „Картите, които си сменят местата“ и много други
„Забранената книга за фокуси“ е настолна книга и за всяко дете, което иска да стане фокусник. „Абракадабра“, шоуто започва!
„Времеубежище“ – Георги Господинов
Романът на Георги Господинов е писан в продължение на няколко години в типичния за автора носталгично-ретроспективен стил, с исторически препратки, поднесени с ирония и сарказъм.
„Времеубежище“ ни превежда през различни европейски градове, други времена, , като едновременно разсмива и създава напрежение през очите на главния герой Гаустин, който сбъдва мечтата си – да лекува чрез миналото.
Ако във „Физика на тъгата“ усещаме емпатия, то „Времеубежище“ разказва за „вируса на миналото“, онова минало, което ни преследва, за да ни погълне, прави ни зависими, но и ни изгражда, защото е неизменна част от нас. Романът е и убежище, в което можем да се подслоним, когато не искаме да живеем в настоящето.
„Топ мистериите на България“ – Слави Панайотов
Ако ви се пътува из България, но не можете в момента, книгата на Слави Панайотов „Топ мистериите на България“ ще ви пренесе на най-невероятни кътчета и ще ви разкаже за тях изключително любопитни факти.
Авторът е известен още като The Clashers и има много посещаван канал в YouTube, където можете да гледате наистина впечатляващи видеа.
„Топ мистериите на България“ търси отговори на въпроси за произхода ни, като :
- коя е най-древната астрономическа карта в света?
- какво означават рисунките в пещерата Магурата?
- има ли гробница на египетска богиня в Странджа?
- какви са уменията на прабългарите да създават държава?
Интересни са интерпретациите на автора за загадката около с. Ключ, Царичина дупка, както и за заровеното послание в Странджа, край м. Градище и Мишкова нива. След големия успех на книгата си Слави Панайотов издава -„Топ мистериите на света“ и „Топ мистериите на Вселената“.
„Където пеят раците“ – Дилия Оуенс
Това е изборът на книжарите за 2019 г., тя е сред най-продаваните в Ню Йорк Таймс и първа в класацията за най-четени книги в Амазон. Романът разказва за малката Кая, изоставена от майка си, братята и сестрите си, и накрая от баща си.
Въпреки тежкото си детство тя не се отказва да се бори с живота и да проявява характер, защото, както знаем, „което не ни убива, ни прави по-силни“. Книга за смелостта, за границите на човешките способности, за каляването на волята и духа, качества, които ни правят несъмнено по-силни и устойчиви в един несправедлив, променящ се свят.
„Алманах. История на българщината“ – Милко Палангурски, Пламен Павлов
Изключително полезна и изчерпателна книга, която ни връща към корените на българското и отговаря на много въпроси, свързани с възникването и развитието ни във времето. Тя проследява корените на българския народ от Първата българска държава, минава през Средновековието, османското иго и периода след Освобождението.
Освен исторически преглед „Алманахът. История на българщината“ съдържа и информация за изтъкнати учени зад граница, които са получили големи признания в областта. Заедно с това ни запознава и с различни теории и хипотези за миналото на българите.
В изданието ще откриете много снимков материал, портрети на важни исторически личности, както и снимки на официални исторически документи. Поместени са и изображения от предаването „Фермата“.
„Татуировчикът на Аушвиц“ – Хедър Морис
Авторът ни разказва историята на Лале Соколов и неговата невероятна любов, започнала в концентрационния лагер Аушвиц. Книгата е пропита с напрежение, обрати, ужаси, смърт и любов към човека и неговата способност да оцелява при каквито и да е обстоятелства.
Лали Соколов решава да спаси еврейското си семейство, като заминава да работи за германците. Пратен е в Аушвиц-Биркенау, където му е възложено да татуира номера върху ръцете на лагерниците. Всички работници там предварително го инструктират: „не казвай нищо, не прави нищо“. На същото това място той среща любовта в лицето на Гита.
Темата за любовта е основна в „Цвят продълговат в морето“ от Исабел Алиенде, която също се нарежда сред бестселърите за 2020 година. Историческите събития, преплитащи се в живота на героите, задават посоката им – те остават далеч от родината, но с топли чувства един към друг.
Пътят на себепознанието и любовта е извървян и от Ела в романа „Любов“ от Елиф Шафак. Книгата е повлияна от философията на суфизма, търсеща отговор на вечния въпрос: може ли да се променим от любовта?
Да опознаваме човешката природа е посланието и на „12 правила за живота. Противоотрова срещу хаоса“ от Джордан Питърсън – световноизвестен мотиватор, неслучайно наречен най-влиятелният интелектуалец на западния свят. В книгата си той тълкува разноликата човешката природа, като прави препратки към древни философски течения и съвременни схващания.
Много от модерните теории за това как да живеем с любов към себе си разбиват стереотипи, които са били важни за хората преди. Такъв е случаят и с „Тънкото изкуство да не ти пука“ от Марк Менсън.
Това е книга за умението да бъдем над нещата и да ни „пука само за истинските и важните неща“, докато осъзнаваме заблудите, с които голяма част от хората си избират да живеят, за да изпълнят очакванията на близки, приятели и на обществото.
- Книгите на 2025-a, които очакваме с нетърпениe (част 2)
- Книгите на 2025-а, които очакваме с нетърпениe (част 1)
- Лори Гилмор, която завладя тийн читателите с поредицата за градчето Дрийм Харбър
- Книгите, които обичаме да четем в навечерието на Хелоуин
- Излиза нова книга от Ювал Ноа Харари през септември
- Премиери на книги
- Нова книга
- Автографи
- Книгомания издания
- Живот в скалите
- Кулинария
- Ненчо Илчев
- фокуси
- детски книги
- подходящ подарък
- 500..., които непременно трябва да опитате
- Никулден
- Панаир на книгата
- Среща за автограф
- Мария Лалева
- Шкумбата
- Георги Тошев
- Татяна Лолова
- Даниел Ненчев
- лидери
- филми по книги
- изабел алиенде
- бестселър
- Тери Пратчет
- in memoriam
- Научнопопулярни книги
- Шерлок Холмс
- загадки
- star wars
- Книги на английски език
- Световна класика
- Стефан Вълдобрев
- Георги Парцалев
- Любимци на публиката
- Васко Василев
- Мира Добрева
- Дж. К. Роулинг
- Големите идеи, обяснени просто
- биографии на известни личности
- Неделя Щонова
- Цветана Манева
- Книги за рисуване
- Изобразително изкуство
- Пътешествия
- бизнес книги
- tik tok bestsellers
- youtube Книгомания
- Аудиокниги
- Георги Милков