Топ книги, които всеки българин трябва да прочете

Под игото – Иван Вазов
Първият български роман, който дава началото на повествователните традиции в нашата литература, е една от книгите, които несъмнено всеки българин трябва да прочете. Издаден е през 1894 г., с подзаглавие „Из живота на българите в предвечерието на Освобождението“.
Главен герой е Бойчо Огнянов, който носи революционния дух и промяната в Бяла черква. През действията му читателите опознават народопсихологията на българина, характерните черти на чорбаджиите и потисниците, както и историческото време. Ключов момент е и реално историческо събитие – подготовката за Априлското въстание.
Продължението на „Под игото“ – „Нова земя“ е посрещнат много критично от литературната общност и едва не отказва Вазов от писателското му поприще.
Иван Вазов (1850–1921) е един от най-продуктивните автори на своето време и еманация на патриотизма и историческата памет. Твори в повечето жанрове – роман, повест, разказ, стихотворение, а голяма част от творчеството му се изучава в училище. Няма дете, което да не е учило „Аз съм българче!“.
Тютюн – Димитър Димов
В един от шедьоврите на българската литература Димитър Димов (1909–1966) разказва историята на „Никотиана“ през преплитащите се съдби на Ирина и Борис. Първата част на романа излиза под заглавието „Тютюнев склад“, а пълното издание се появява през 1951 г.
Много скоро след това литературните критици предлагат да бъде преработен и да се въведат образите на Павел и Лила, за да се отговори на соцреалистичната обстановка. Важна роля за написването на романа и изграждане на пълнокръвните образи има вторият баща на Димитър Димов – Руси Генев.
Описаният в бележките му колоритен образ на тютюнев магнат от Хасково, Георги Чалбуров, е считан за прототип на Борис Морев. „Тютюн“ е една от най-четените творби от български автор, която се изучава в училище.
Руско-турската война през погледа на един американски журналист – Едуард Кинг
Автор е Едуард Кинг (1848–1896) – американски писател и журналист, кореспондент на „Бостън джърнал”, написал аналитичния текст „Европа в буря и покой“.
Книгата, издадена от Книгомания, разказва за периода на войната през гледната точка на Кинг – от стъпването си в България до подписването на Берлинския мирен договор, като популяризира българската кауза и истината за войната.
Журналистът споделя впечатленията си от новите тенденции в развитието на Европа по време на военни конфликти, социални катаклизми и други, а аналитичният му, професионален подход доказва уменията на журналиста да охарактеризира много точно управляващите, военачалниците и обикновените хора.
Българи, за които говори светът – Венелин Митев
В книгата си „Българи, за които говори светът“ журналистът Венелин Митев разказва интересни и любопитни факти от живота на значими личности, като:
- Продан Христов, направил пробив в борбата срещу рак.
- Георги Георгиев, който смайва света с велободили
- Атанас Раденски – един от най-утвърдените български учени в САЩ, чиито думи „България не е мащеха, тя е като безсилна майка, която страда, че не може да помогне на децата си“, докосват всеки българин зад граница
- Александър Александров – прототип на легендарния Индиана Джоунс
- Игнат Канев – най-богатия българин на планетата
- Атанас Иванов, влязъл в НАСА и Гинес и много други.
Темата за причината за т.нар. изтичане на мозъци авторът поставя през 2016 г. с книгата си „Прогонените гении на България“, в която събира историите на 28 сънародници, станали известни след напускането на страната по политически или други важни причини.
Софийски разкази – Иван Вазов
Един нетрадиционен поглед към творчеството на патриарха на българската литература, Иван Вазов, „Софийски разкази“ са 30 разказа на софийска тематика, които запознават читателя с наблюденията на автора върху поведението и нравите на столичани. Това е един задълбочен преглед на събитията в българската столица от края на XIX – началото на XX век.
Между 1890–1905 г. Вазов усилено пише разкази, събрани в пет последователно издадени сборника - „Драски и шарки“, „Видено и чуто“, „Пъстър свят“, „Утро в Банки“, някои от които присъстват в „Софийски разкази“.
Като белетрист освен разкази Вазов пише :
- първия български роман "Под игото", (1894) и неговото продължение – „Нова земя“ (1896)
- мемоарите „Неотдавна“ (1881)
- повестите „Немили-недраги“ (1883)
- „Чичовци“ (1885)
Бай Ганьо – Алеко Константинов
Първият оригинален опит за психологически портрет на българина, написан с хумор, самоирония, искреност и далновидност от великия Алеко Константинов (1863–1897), окарикатуряващ българина през образа и действията на Ганьо Сомов.
Според Б. Пенев и П. Славейков за написването на книгата авторът е използвал многобройните анекдоти, чути в родния му град Свищов, както и от съмишлениците му от „Весела България“ в София.
Книгата е разделена условно на две части, с подзаглавие „Невероятните разкази на един съвременен българин“, а разказът е воден от спътника на Бай Ганьо. Според критиката идеята за разказвач, който съпътства главния герой, е дошла от пътеписа „До Чикаго и назад“.
С „Бай Ганьо“ Алеко Константинов създава безсмъртен образ, който продължава да живее и днес. Романът се изучава в общообразователните училища и е една от топ книгите, които всеки българин трябва да прочете.
Естествен роман – Георги Господинов
Това е дебютният роман на най-превеждания български съвременен автор у нас (повече от 21 езика) – Георги Господинов, за който пишат отзиви световни издания като „Ню Йоркър Таймс“, „Гардиън“ и други.
„Естествен роман“ може да се прочете на един дъх и да се препрочита многократно, защото събира в себе си мъдрост, ирония, хумор, носталгия, съзерцание, неизживяно бъдеще и несбъднато минало.
Стилът е много разпознаваем с красноречието, историческите и философски препратки, фрагментарност и усет към езика, а всяка една история, разказана по оригинален и неподражаем начин от Георги Господинов, носи своето вечно послание. Самият автор посвещава този роман на 90-те години „с любов и омерзение“.
Господинов е автор и на „Черешката на един народ“, „Физика на тъгата“, „Времеубежище“, стихосбирката „Лапидариум“ и драматургични текстове.
Български хроники – Стефан Цанев
В книгата си Стефан Цанев събира, систематизира и обработва факти от българската история, а процеса по написването й определя като „самотна одисея“. „Български хроники“ е издадена в четири тома и обхваща периода 2137 г. пр.Хр. – 2007 г. сл.Хр. от българската история.
Според автора необходимостта от появата на тази книга е породена от липсата на достъпни източници, които да представят историята обективно и пълнокръвно, без да са повлияни от политическото време.
Авторът използва богат набор от жанрове:
- белетристика
- драматургия
- лирика
- епос
- публицистика
- документалистика
- научни доказателства
- фантастика
- хумор и анекдоти
Определя я като „поема“, съдържаща всички изразни средства на поетичния език, написана в библейски стихове, в „духа на древногръцките и древноримските епоси: емоционално, с гняв и възторг, през плач и смях“.
Възвишение – Милен Русков
Романът от Милен Русков ни връща в епохата на Българското възраждане, когато двама бунтовници участват в Арабаконашкия обир, поставящ началото на поредица от препятствия, които преодоляват заедно. Авторът използва стилизиран възрожденски език, което внася автентичност и доближава читателя до времето, за което се разказва.
През 2017 г. е създаден северномакедонски исторически филм по романа на Милен Русков, с режисьор Виктор Божинов. Главни герои в него са Гичо и Асенчо, които имат отговорната задача да открият Васил Левски и да му предадат важно писмо. В сюжета са преплетени исторически факти и художествена измислица.
„Възвишение“ е отличен с Национална награда „Христо Г. Данов“ (2012), Национална награда „Елиас Канети“ (2013) и Наградата за литература на Европейски съюз (2014).
Балада за Георг Хених – Виктор Пасков
Виктор Пасков (1949–2009) е един от малкото европейски съвременни писатели от България, признати у нас и в чужбина. Завършил е в Музикалната консерватория в Лайпциг (1976), след което се отдава на музикална кариера, а след завръщането си в България през 1980 г. работи като литературен и музикален редактор и кинодраматург.
Първата му книга – „Невръстни убийства“, е публикувана през 1986 г., а „Балада за Георг Хених“ пише през 1987 г.
Както и в „Германия, мръсна приказка“, така и в останалите си произведения Пасков се вълнува от човешките истории, чиито герои са емоционални, провокативни, самоиронични и дори цинични. Те недоволстват срещу социалната неправда, а вътрешно са самотни и търсещи.
Баладата за майстора на цигулки Георг Хених възхвалява неспокойния човешки дух, който не спира да търси отговор на въпроса: „Има ли бог и ако да – какво точно прави?“
През 1989 г. филмът „Ти, който си на небето“, написан по Баладата, с режисьор Дочо Боджаков, получава Наградата на София и е избран за европейския приз „Феникс“ в Париж.
- Премиери на книги
- Нова книга
- Автографи
- Книгомания издания
- Живот в скалите
- Кулинария
- Ненчо Илчев
- фокуси
- детски книги
- подходящ подарък
- 500..., които непременно трябва да опитате
- Никулден
- Панаир на книгата
- Среща за автограф
- Мария Лалева
- Шкумбата
- Георги Тошев
- Татяна Лолова
- Даниел Ненчев
- лидери
- филми по книги
- изабел алиенде
- бестселър
- Тери Пратчет
- in memoriam
- Научнопопулярни книги
- Шерлок Холмс
- загадки
- star wars
- Книги на английски език
- Световна класика
- Стефан Вълдобрев
- Георги Парцалев
- Любимци на публиката
- Васко Василев
- Мира Добрева
- Дж. К. Роулинг
- Големите идеи, обяснени просто
- биографии на известни личности
- Неделя Щонова
- Цветана Манева
- Книги за рисуване
- Изобразително изкуство
- Пътешествия
- бизнес книги
- tik tok bestsellers
- youtube Книгомания