Книга за футбола обяснява защо това е най-великата игра на всички времена

Футболна енциклопедия припомня най-епичните мачове, тактики и голове в навечерието на Световното първенство по футбол 2022
Тази година Световното първенство по футбол 2022 ще се проведе през ноември в Катар. Турнирът отново ще потопи целия свят в еуфория, страсти и ритуали, свързани с най-великата игра на всички времена. Разбира се, покрай отборите и мачовете ще си припомним и редица ключови исторически попадения и футболни звезди от предишни първенства.
За да направи изживяването ви от Световното първенство още по-пълноценно и за да ви послужи като неотменим справочник в споровете на футболна тематика, издателство Книгомания пусна на пазара илюстрирано и богато на факти издание от 400 с. „Футболът. Енциклопедия. Отбори – правила – първенства – тактики“. Консултант е спортният журналист Боян Бойчев.
Книгата няма аналог на българския пазар. Изданието е част от международна копродукция на престижното английско издателство DK, профилирано в издаването на енциклопедии, и излиза едновременно в няколко европейски държави и на различни езици. Информацията представя:
- история на футбола
- правила на играта
- как да провеждате тренировките си
- най-важните футболни клубове
- футболни звезди и треньори
- мениджъри и лидери
- световни първенства
- континентални първенства.
В добре разработени таблици, графики и статистики подробно можете да проследите резултати от мачове, рубриките пък припомнят култови цитати на ключови за футбола личности. Страниците на тази енциклопедия ще ви поднесат и десетки любопитни факти и изводи, които със сигурност не знаете, дори да сте заклет запалянко.
Изданието е много добър подарък както за младежи и начинаещи, занимаващи се с най-популярната игра в света, така и за любители и възрастни, които са превърнали ритането на топка в хоби. В книгата са включени и женските футболни отбори по света, които регистрират забележителни резултати в този спорт.
Подробно в книгата са разгледани различните етапи на тренировката, как да я съобразите с индивидуалните умения на играча, какви са видовете удари и движения във футбола, които е нужно да владеете на терена.
Последователно, с теория, съвети и илюстрации стъпка по стъпка, е обяснено как да протекат загрявката и тренировката, как да постигнете контрол над топката, подаване, дрибъл и степовъри, как да усъвършенствате ударите от земя, от въздух, с глава, странични, свободни и наказателни удари. Обръща се внимание и на завъртания, обръщания, лъжливи движения, отнемане на топката, пазене на вратата и предпазване от контузии.
Особено ценна е кратката статистика към всеки национален отбор, от която можем да си направим съпоставки и изводи по държави коя е футболната асоциация, какъв е броят на регистрираните футболисти (мъже и жени), брой професионалисти и брой регистрирани клубове. В друга таблица пък откриваме данни за национален стадион, прозвище на националния отбор, брой участия на световни и европейски първенства, както и най-голяма победа, най-голяма загуба, кой футболист е участвал в най-много мачове и кой е вкарал най-много голове.
„Някои хора вярват, че футболът е въпрос на живот и смърт. Мога да ви уверя, че той е много повече. Никой не може по-точно да улови лишената от логика дълбочина на страстта, която е предизвикана от двадесет и двама мъже, които гонят една топка“ – коментира Дейвид Голдблат в предговора към „Футболът. Енциклопедия“.
Най-интересни и полезни за начинаещите във футбола читатели на книгата са втори и трети раздел, в които се обясняват подробно и на достъпен език технологиите във футбола и основните концепции и схеми на игра. Освен че са изяснени каква е ролята на всеки от играчите: защитници, полузащитници, нападатели, вратари, с добри илюстрации и инфографики са представени така нужните за всеки футболен отбор офанзивни и дефанзивни тактики, статични положения, засади, нарушения, „мръсни номера“ на терена и др.
Разбира се, ще прочете и десетки цитати, любопитни факти и рекорди за редица съдии, играчи, треньори, мениджъри на клубове, които ще останат емблематични в историята на най-великата игра. Ще си отговорите на въпроса има ли идеален футболен играч.
Феновете пък ще се насладят на систематизирана информация за:
- кратка история за футболното облекло
- как се е променяла топката през годините
- от какво се състои футболната топка
- кои са петте най-велики футболни химна
- кои са най-култовите стадиони
- кои са най-запомнящите се срещи
- как една футболна агитка вдъхновява играчите за победа.
Ще прочетете и как се ражда „мексиканската вълна“, която е най-любимият ритуал на публиката по трибуните.
В страниците на това луксозно тематично издание намира място и България. На с. 214 се дава историческа информация, че до обявяване на независимостта на страната ни футболът е бил официално забранен. Но след това и особено след Балканските войни популярността на играта силно нараства. Така през 1913 г. се появява „Славия“, а на следващата година група младежи основават „Левски“. През 1944 г. Българската армия създава ЦСКА.
Страницата за България е илюстрирана с образа на Христо Стоичков, който изиграва 83 мача с националния отбор. Енциклопедията го представя като един от футболистите с най-добро центриране и ни припомня за славното участие на страната ни в Световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г., което започва за отбора ни със загуба от Нигерия, но после продължава с победи над Гърция, Аржентина и Мексико. Воденият от Стоичков отбор успява да направи обрат срещу Германия и я побеждава с 2:1 – това е върхът в представянето на тима, който достига до четвърто място.
Отбелязано е също така, че българският играч с най-много голове е Димитър Бербатов, а с най-много участия с националния отбор – Стилиян Петров.
По отношение на историческото развитие на футбола си заслужава да споменем поне няколко любопитни факта, които ни поднася „Футболът. Енциклопедия“. Това е първата в света харесана от масите игра. Историята е пълна с разновидности на игра с топка от Централна Америка до Римската империя. Името й дава английският крал Едуард II, който за пръв път я нарича „крак-топка, топка-крак“, т.е. футбол. Само за век футболът се превръща от селски ритуал в най-популярния и комерсиален спорт в света. Преди да се разпространи из градовете на Викторианска Англия, футболът се радва на почит в елитните английски университети и държавни училища. Постепенно се утвърждават редица правила за размерите на игрището, фиксиран брой на участниците (по 11 за всеки отбор), както и забраната да се използват ръце.
Шотландецът Уилям Макгрегър е възприет за основател на Футболната лига (първата организирана футболна лига в света) през 1888 г. А Чарлз Милър пък е човекът, който пренася футбола в Бразилия. Той е син на богат търговец на кафе, който още като дете е изпратен да учи в Англия. През 1894 г. се завръща в Бразилия след 10-годишен престой, като носи със себе си две футболни топки и правилник на играта.
Голямата привлекателност на футбола може да бъде обяснена с това, че той е една от най-простите игри, измисляни някога. Превръща се в глобална игра, защото можела да се играе на разнообразен терен, от различни хора и изисква повече от едно умение. Почти не е нужна екипировка, необикновена и непредсказуема игра е и е находчиво съчетание от отборен дух и индивидуални способности. И един отбор може да победи всеки – стига да има и доза късмет!
„Футболът… е управляван от хора с напреднали културни идеи“ – казва баски зрител по време на мач през 1903 г.
В края на XIX и началото на XX век футболът се установява във важни градове, пристанища и крайбрежни райони в цял свят, превръщайки ги в плацдарм, от който играта се разпространява към провинциалните градове, вътрешността и най-отдалечените кътчета, населени с хора.
Ключов момент за превръщането на футбола в зрелищен спорт е зрителският интерес, който нараства неимоверно в Англия през 70-те и 80-те години на XX век. Работната седмица намалява, надниците се увеличават, а след като професионализмът е приет през 1885 г., качеството на играта и големината на стадионите постепенно се променят. Само за 30 години посещението на футболни срещи скача с над 50 пъти.
Постепенно през десетилетията се оформят следните видове футбол:
- Футзал (футбол в зала) – футбол на закрито; отборите са от 5 души
- Плажен футбол
- Футбол на закрито
- Уличен футбол
- Фрийстайл футбол
- Параолимпийски футбол
- Футбол за удоволствие
Днес социалните медии и интернет дават допълнителни възможности на запалянковците да засилят страстта си и да изразяват подкрепата си към любимите отбори, турнири и футболисти. Те са още един ключ за промотиране на играта. От друга страна, технологиите дават възможност за играене на виртуален футбол – конзоли и компютърни игри позволяват организирането на онлайн турнири, изграждане на виртуални отбори от реални личности на футболисти и много други.
В заключение нека кажем, че тази книга за футбола е най-популярното издание, което можете да намерите в книжарниците, както и да поръчате онлайн. „Футболът. Енциклопедия“ представя систематизирано, ясно и с точната терминология теория, правила на играта, тактики и схеми, отбори, първенства и ключови играчи, треньори и мениджъри. Дори и да не сте запалянко или да не сте били част от агитка, тази книга ще предизвика любопитството и уважението на любителя спортист към науката и изкуството на красивата игра футбол.
Илюстративният материал и десетките таблици и статистики превръщат изданието в незаменим справочник на тема футбол, тъй като структурата му е изключително удобна за справки. Развлекателната информация за историята на развитие на най-обичаната игра на света, хронологичните времеви линии, промените през годините на облеклото, топката, игрището, вратата ще разшири вашата футболна култура и ще засили страстта ви към най-зрелищната игра на всички времена.
Най-емблематичните цитати за футбола:
- „Победата на Бразилия може да се сравни със стъпването на американците на Луната.“ – Жорнал до Бразил, юни 1970, по време на най-великия финал в историята на световните първенства Бразилия срещу Италия – 4:1.
- „Малко с главата на Марадона и малко… с ръката на Бог.“ – Диего Марадона обяснява спорен гол в мача Аржентина срещу Англия (2:1) през 1986 г.
- „Хората винаги ритат – и стари, и млади. Дори и неродените бебета ритат.“ – Сеп Блатер, 1990 г.
- „Футболът е проста игра, но най-трудното нещо е… да се играе футбол опростено.“ – Йохан Кройф, легендарен нидерландски играч и треньор
- „Бог ми е дал дарба за игра… Аз винаги се прекръствам, когато се отправям към терена.“ – Диего Марадона
- „Футболът не е правосъдие. Когато съдията решава, той е като Господ.“ – Йозеф Хикерсбергер
- 141 години от рождението на Владимир Димитров–Майстора
- Рафа Надал – как се става легенда в професионалния тенис
- Нова книга от Али Хейзълууд – вече е в книжарници Книгомания
- Интервю с Паулина Георгиева за дебютния й роман
- Нова видеопоредица на Книгомания в YouTube – да сготвим бързо и лесно с Лора Добрева
- Премиери на книги
- Нова книга
- Автографи
- Книгомания издания
- Живот в скалите
- Кулинария
- Ненчо Илчев
- фокуси
- детски книги
- подходящ подарък
- 500..., които непременно трябва да опитате
- Никулден
- Панаир на книгата
- Среща за автограф
- Мария Лалева
- Шкумбата
- Георги Тошев
- Татяна Лолова
- Даниел Ненчев
- лидери
- филми по книги
- изабел алиенде
- бестселър
- Тери Пратчет
- in memoriam
- Научнопопулярни книги
- Шерлок Холмс
- загадки
- star wars
- Книги на английски език
- Световна класика
- Стефан Вълдобрев
- Георги Парцалев
- Любимци на публиката
- Васко Василев
- Мира Добрева
- Дж. К. Роулинг
- Големите идеи, обяснени просто
- биографии на известни личности
- Неделя Щонова
- Цветана Манева
- Книги за рисуване
- Изобразително изкуство
- Пътешествия
- бизнес книги
- tik tok bestsellers
- youtube Книгомания