Кошница 0

Родственици. Живот, смърт, любов и изкуство при неадерталците

ISBN
9789542836445
Няма наличност
Страници:

440

Издателство:

Сиела

Корица:

твърда

Няма наличност
Страници:

440

Корица:

твърда

Език:

български

Година:

2021

Дата на получаване:

28.09.2021 г.

Издателство:

Сиела

ID на книга:

613211

ISBN:

9789542836445

„Родственици“ съчетава модерна популярна наука с лиричен увлекателен разказ, като рисува подробен портрет на нашите загадъчни роднини и ни помага да опознаем не само тях, но и самите себе си.

Важно четиво не само за всеки, който се интересува от нашите древни братовчеди, а и за всеки, който се интересува от човечеството., Ювал Ноа Харари, автор на „Sapiens“

„Родственици“ е пътеводител в света на хората – на един малко по-различен вид хора.

Ребека Раг Сайкс ни запознава отблизо с нашите братовчеди, неандерталците. След откриването им преди повече от 160 години те от неудачници на човешкото родословно дърво се превърнаха в изключително важна брънка в еволюционната верига. Сайкс използва своя опит като изследовател на палеолита, за да изложи новата представа за неандерталците, отхвърляйки клишето за треперещи парцаливи фигури в ледената пустош.

Ребека Раг Сайкс ни разказва за живота, смъртта, любовта и изкуството при неандерталците

В нейното описание те оживяват като любопитни и интелигентни познавачи на своя свят, технически изобретателни и способни да се приспособяват към различни условия. И преди всичко преживели повече от 300 000 години и минали успешно през тежки климатични сътресения.

Много от чертите, които ни определят като Homo sapiens, са присъствали и при неандерталците, а тяхната ДНК е част от нас и до днес. Те са били способни на планиране, сътрудничество, алтруизъм, занаятчийско майсторство, естетическо чувство, въображение, може би дори желание да прозрат отвъд смъртта.

„Родственици“ съчетава модерна популярна наука с лиричен увлекателен разказ, като рисува подробен портрет на нашите загадъчни роднини и ни помага да опознаем не само тях, но и самите себе си…

Красива, запомняща се и достоверна. „Родственици” майсторски ни въвежда в бързо развиващите се познания за неандерталците и тяхната култура и убедително показва как съвременната наука разкрива тайните на един измрял вид, който в продължение на стотици хиляди години преди нашето господство е обитавал свят, не по-малко обширен и богат от Римската империя.

Брайън Кокс, автор на „The Quantum Universe“

 

Откъс от книгата

Сто и шейсет години след (пре)откриването на неандерталците ние сме все така запленени от тях. Очарованието им вече трае много повече от един човешки живот. И все пак, ако го сравним с дългото време, през което те населяват Земята, посрещат изгрева на слънцето, пълнят дробовете си с въздух и оставят стъпки в калта, пясъка и снега, изминалият век и половина е само едно трепване на секундната стрелка на големия геологичен часовник. Начинът, по който възприемаме неандерталците, постоянно се променя – и за неспециалиста, който търси в Гугъл дали неандерталците са хора, и за учения, който всеки ден работи с техните останки. Всяко откритие влияе върху образа на неандерталците в нашите очи и върху това как желаем (или се боим) да си представим тези древни хора. А те със сигурност никога не са си представяли, че ще имат толкова странен задгробен живот: преплетена вече почти два века със съвременната наука и популярна култура, тяхната история продължава с нас към нашето бъдеще.

Следващите страници от тази книга ще обрисуват портрет на неандерталците, както ги виждаме през ХХІ век: не тъповати неудачници върху изсъхнал клон от родословното дърво на човека, а невероятно приспособими и дори преуспяващи древни наши родственици. А щом четете тези страници, значи ви е грижа за тях и за вечните въпроси, които те поставят: откъде идваме, кои сме и къде отиваме.

Вгледайте се през сенките, заслушайте се отвъд ехото – те имат много да разкажат. Не само за различни начини да бъдеш човек, а и за нов поглед към самите нас. Най-изумителното в неандерталците е, че те принадлежат на днешното човечество. Те не са задънена улица, не са явление, описвано в минало свършено време. Те са тук – в моите ръце, които набират тези редове, и във вашия мозък, който ги осмисля.

Четете и се запознайте със своите родственици!

Напишете вашето мнение

Вие оценявате:

Родственици. Живот, смърт, любов и изкуство при неадерталците
Родственици. Живот, смърт, любов и изкуство при неадерталците
Вашият рейтинг

Вашите заявки се обработват всеки работен ден от 9,30 до 18,00 ч.

Направени до 16,00 ч. поръчки за страната и чужбина се предават на куриерска служба в рамките на 3 работни дни или според графика за обслужване на съответното населено място.

За страната Книгомания работи само с куриерска служба „Спиди".

Доставките за София на наличните заглавия се изпълняват от куриер на Книгомания в рамките на два работни дни.


Доставката в рамките на страната е 1.99 €

При поръчки на стойност над 25.05 € доставката е безплатна.

 

Всички цени на Продуктите или Услугите са крайни, обявени са в евро (EUR) с включено ДДС и всички други изисквани данъци или такси, без цена за обработване и доставка, която е посочена отделно, в случай, че такава се дължи.

1 EUR е равно на 1.95583 лева.


Приемат се плащания с наложен платеж, чрез e-Pay и PayPal.

Knigomania.bg използва Бисквитки. Използвайки този уебсайт, вие приемате нашите Общи Условия и Политика за поверителност.