Кошница 0

Изкуството на разузнаването. Принципи и методи на шпионажа

На склад
ISBN
9786190112129
23,00 лв.

Ако експертите трябва да посочат една-единствена книга като отправна точка за осмислянето на същността на разузнаването от края на ХХ век до днес, тя ще бъде „Изкуството на разузнаването“ на Алън Дълес. Тази класическа творба за методите и уменията, прилагани в шпионажа, се основава на несравнимите познания на автора, натрупани в качеството му на дипломат, адвокат и специалист по международно право, важен служител на американското разузнаване.

През Втората световна война, докато е в УСС, вербуваните от Алън Дълес агенти проникват в германското Външно министерство, сътрудничат с антинацистката нелегална съпротива и установяват контакти, довели до капитулацията на нацистите в Северна Италия. Под неговото ръководство в ЦРУ се изгражда корпус от отдадени на мисията си специалисти и се разработва цял набор от нови разузнавателни средства – от самолета „У-2“, снабден със специална апаратура за заснемане на земната повърхност високо над земята, до миниатюрните електронни подслушвателни и предавателни устройства.

Дълес разкрива детайли за различните задачи на разузнаването – събирането и обработването на разузнавателна информация, изготвянето на разузнавателни оценки, допринасящи за формирането на националната политика. Обръща внимание на методите за наблюдение и на ползата от „изменниците“ на вражеските комунистически режими. Неговите познания за прилаганите от Съветския съюз шпионски техники са ненадминати и той разказва как Комитетът за държавна сигурност (КГБ) и предшествениците му набират своите кадри и внедряват агенти в чужди държави. Дълес изяснява не само способите на съвременния шпионаж, но и философията и ролята на разузнаването в свободното общество, заплашено от глобални заговори. Настоящата книга е предназначена за читатели, които търсят по-широко разбиране на приноса на разузнаването за националната сигурност.

Алън У. Дълес е петият директор на ЦРУ (1953 – 1961) и ръководител на американските тайни служби в Европа по време на Втората световна война. Роден е в Уотъртаун, щата Ню Йорк, в семейство с дълбоки традиции в американските дипломатически служби. След като завършва Принстънския университет през 1914 г., заминава за Индия и Китай, където работи като учител по английски език. След завръщането си започва работа като дипломат в Европа – във Виена (1916 г.), Берн (1917 г.), Берлин (1919 г.), Константинопол (1920 г.). През 1922 г. се връща във Вашингтон и оглавява Международния отдел за Близкия Изток на САЩ.

С началото на Втората световна война в кариерата на Дълес настъпва рязка промяна. Той постъпва в Управлението на стратегическите служби (Office of Strategic Services, OSS) – предшественика на ЦРУ, и от 1942 до 1945 г. оглавява разузнавателния му център в Берн. Работата на центъра е повече от успешна. Дълес получава редица важни разузнавателни данни, а през 1945 г. изиграва ключова роля при капитулацията на германските войски в Северна Италия.

Считан е за идеен баща на операцията „Разцепваш фактор“, целяща да предизвика съпротива и въстания в народните републики от социалистическия блок, без да започва война. Жертви на тази операция са Трайчо Костов, Ласло Райх (Унгария), Рудолф Слански (Чехословакия), Владислав Гомулка (Полша). Докладът му за структурата на американското разузнаване пред Хари Труман е засекретен.
Смятан е за автор на т. нар. план „Дълес“, разработен през 50-те години на ХХ век с цел в хода на Студената война САЩ да унищожат Съветския съюз посредством покваряване на културното наследство и моралните ценности на нацията. Документът е публикуван в Русия след разпадането на СССР и оттогава до днес често е цитиран от видни руски и чужди политици, журналисти и писатели.

Впоследствие постъпва в новосформираното ЦРУ и през 1950 г. става заместник-директор, отговарящ за планирането и тайните операции. Новоизбраният президент Айзенхауер го назначава за директор на ЦРУ през 1953 г. и той остава на този пост до 1961 г. По време на своето управление модернизира из основи службата и я прави такава, каквато е и днес. През 1961 г. обаче, след неуспешния опит за нахлуване в Куба, е уволнен. За кратко се връща на държавна служба през 1963 г., когато е избран за член на комисията, разследваща убийството на Джон Кенеди.

Алън Дълес умира в Балтимор на 29 януари 1969 г. 


Повече информация
Автор Алън У. Дълес
Страници 336
Корица мека
Език български
Година 2023
Дата на получаване 21.04.2023 г.
Издателство Катехон
Преводач Мария Дерменджиева
ID на книга 616873
ISBN 9786190112129
Категории Военна история
Книги на български език
Нови книги
Напишете вашето мнение
Вие оценявате:Изкуството на разузнаването. Принципи и методи на шпионажа
Вашият рейтинг
  • София / Книгомания / бул. Васил Левски 28
  • София / Книгомания / бул. Прага 17

Knigomania.bg използва Бисквитки. Използвайки този уебсайт, вие приемате нашите Общи Условия и Политика за поверителност.